4 proste zasady prawidłowego sadzenia drzewek

Opublikowano cze 28, 2021

Kategoria: Blog ogrodniczy

Sadzenie drzewek jest to czynność dość prosta, trzeba znać tylko kilka reguł.

1. Struktura ziemi - przygotowanie miejsca

Idealna gleba dla większości roślin to próchnica, która długo trzyma wilgoć przy jednoczesnym dobrym napowietrzeniu. Niestety na większości obszaru Polski mamy gleby piaszczyste, bardzo przepuszczalne, łatwo wysychające. Na glebie piaszczystej idealnie byłoby dodać odrobinę gliny i próchnicy - czyli kompostu. Glina jest to struktura, która wspaniale trzyma wilgoć, jednak ma zerowe napowietrzenie. Dlatego gdy wymieszamy glinę z piaskiem otrzymujemy bardzo dobrą strukturę gleby. Grudki gliny działają jak kapsułki z wodą, a piasek zapewnia napowietrzenie. Gdy do tej kompozycji dodamy kompost to otrzymujemy praktycznie glebę idealną pod większość roślin. Kompost nie upala korzeni, tak działa tylko obornik (pochodzenia zwierzęcego), którym oczywiście można wspaniale nawozić, jednak trzeba pamiętać by nie przesadzić, natomiast kompostu (pochodzenia roślinnego) można sypać do woli, nawet można sadzić w samym kompoście i żaden korzeń się nie spali. Więc przygotowując miejsce pod drzewko mieszamy piasek+glinę+kompost, w proporcji 1:1:1. Ilość zależy od docelowego rozmiaru drzewa, czym większe drzewo ma urosnąć, tym większe miejsce mu szykujemy. Najgorsze co można zrobić to posadzić drzewko w dołku wypełnionym torfem - ziemią workowaną ze sklepu. Większość dostępnej ziemi workowanej w sklepach to torf, trzeba przeczytać skład. Gdy posadzimy drzewko w samym torfie to woda nie będzie podsiąkać, wyschnięty torf nie przyjmuje wody, więc gdy spadnie deszcz nasze drzewko może umierać z suszy. Torfu mozna odrobine domieszać do ziemi rodzimej dla rozluźnienia (zamiast piasku).

2. Ułożenie korzeni

Warto znać taką zasadę, że korzenie dla drzewa pełnią też rolę utrzymania równowagi, dlatego muszą być ułożone promieniście na wszystkie strony. Jeśli przy sadzeniu drzewka korzenie będą zawinięte to stwarza to ryzyko, że po kilku latach drzewo straci stabilność i większy wiatr je przewróci. Dlatego należy wykopać wystarczająco szeroki dołek, a następie przyciąć korzenie które się zawijają bo są zbyt długie. Lepszy korzeń ucięty niż zawinięty. Warto być zaopatrzonym w ostry szpadel i naostrzony sekator. Dodatkowo jednym z częstych błędów jest ułożenie wszystkich korzeni pionowo w dół. Tak się dzieje gdy zasypując dołek z drzewkiem wrzucana zienia przygniata boczne korzenie do środka, do palowego, centralnego korzenia. Sadząc drzewko należy w miarę zasypywania dołka potrząsać drzewkiem by ziemia opadła pod boczne korzenie, oraz należy ręcznie układać boczne korzonki na kolejne warstwy wsypywanej ziemi.

3. Proporcje korzeni i korony

Wszystkie drzewa rosną proporcjonalnie, najpierw dbają o system korzeniowy, czyli ładują energię w szukanie wody i składników mineralnych. Dopiero gdy mają zapewnione odżywianie z gleby, to decydują się budować koronę. Liście pełnią rolę wymiany gazowej, drzewko aby mogło oddychać musi oddawać wodę w postaci pary przez liście. Wydycha parę wodną. Więc czym więcej liści tym więcej parowania, utraty wody. Gdy proporcje korzeni i korony zostają zaburzone podczas sadzenia, drzewko ma za mało korzeni ciągnących wodę by zaspokoić zapotrzebowanie wodne w oddychającej koronie. I usycha. Dlatego bardzo ważnym zabiegiem jest przycinanie korony po posadzeniu, jeśli 50% korzeni zostało zredukowanych to należy przyciąć 50% korony. Jeśli starsze drzewko usycha bo coś mu uszkodziło korzenie to zredukowanie korony nawet o 80% może być jedynym sposobem na uratowanie go.

4. Podlewanie

Chodzi o to by korzenie nie wyschły na żadnym etapie sadzenia. Suche korzenie to martwe korzenie. Jeśli zamówione drzewko przyszło w dniu w którym nie mamy czasu go posadzić to cały czas trzeba pilnować by korzenie były wilgotne. Najlepiej jest wykorzystać mały zraszacz do kwiatków domowych. Nowe drzewko wyjąć z worka w którym przyszło, przełożyć korzenie do nowego worka (np reklamówka) i solidnie zraszać korzenie raz dziennie, w miarę szczelnie zawinąć worek tak by nie stał szeroko otwarty, można np związać sznurkiem. Trzymać w pomieszczeniu typu garaż lub piwnica. W czasie sadzenia korzenie wyjąć z worka dopiero w momencie przekładania drzewka do dołka, dużym zagrożeniem jest wysuszający wiatr. W dniu sadzenia również zrosić. A po posadzeniu podlać wiadrem wody.

Pamiętając o tych 4 zasadach mamy 99% przyjętych drzewek ;)