Ogród bez podlewania

Opublikowano cze 28, 2021

Kategoria: Blog ogrodniczy

Ogród bez podlewania

Czyli taki ogród, który jest super odporny na suszę, nie wymaga żadnego systemu nawadniającego. Można powiedzieć, że taki ogród jest ekologiczny bo bardzo oszczędza zużycie wody. Jednak nie wszystkim przypadnie do gustu, choćby dlatego, że taki ogród nie przewiduje trawnika, więc większe obszary dość ciężko jest zagospodarować.

Z drzew polecanych do takiego ogrodu to przede wszystkim sosna, która najlepiej komponuje się wśród ozdobnych traw. Taki ogród - same sosny + sucholubne trawy - wytrzyma nawet największe susze w naszym klimacie, musiało by przyjść drastyczne załamanie klimatu na pustynny, żeby zniszczyć takie obsadzenie.

Oto kilka prostych zasad jak odróżniać rośliny sucholubne od wilgociolubnych:

  • ZREDUKOWANE LIŚCIE, wszystkie rośliny iglaste lepiej wytrzymują suszę od liściastych, jest to spowodowane parowaniem wody z blaszki liściowej (powierzchnia parowania jest duża), najbardziej sucholubna roślina liściasta potrzebuje więcej wody niż najbardziej wilgociolubna iglasta, pomijam tu sekwoje i cypryśniki, bo ich igły są prawie jak liście. Do tej grupy pasuje tamaryszek.

          lub

  • SREBRNE WŁOCHATE LIŚCIE, włoski na liściach, które wyglądają trochę jak futerko ograniczają parowanie wody, więc wszystkie rośliny z takimi liśćmi lepiej znoszą braki wody, np: oliwnik.

          lub

  • GROMADZENIE WODY W LIŚCIACH, część roślin ma liście pełne wody, np: rojniki i rozchodniki, dzięki zapasom wody świetnie wytrzymują suszę.

Wśród drzew i krzewów iglastych najbardziej odporne na suszę są sosny i jałowce. Wydaje się to może trochę nudne, ale naprawdę można te rośliny pięknie skomponować, co widać na zdjęciach. Większe obszary można obsadzać płożącym jałowcem zamiast trawnikiem. Bardzo dobrze wyglądają ozdobne trawy wyrastające prosto ze żwiru, trochę jak wydmy nadmorskie. Zamiast rabat kwiatowych można ułożyć ozdobne kamienie a wśród nich posadzić rojniki i rozchodniki. 

Wszystkie wymienione rośliny wymagają dużego nasłonecznienia, w miejscu suchym i zacienionym nic nie będzie rosło, lub będzie bardo zmarniałe, lepiej w takim miejscu ułożyć kompozycję z kamieni. jednak w miejscach zacienionych najczęściej gleba dłużej utrzymuje wilgoć i nie ma takiego problemu z suszą, im lepsza gleba tym większa jej zdolność do podsiąkania i magazynowania wody. Kompozycje z kamieni ułożone w cieniu prawdopodobnie szybko obrosną mchem, który doda im uroku.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej sucholubne rośliny świeżo po posadzeniu tez trzeba podlać, najlepiej podlewać przez dwa tygodnie od posadzenia, szczególnie gdy są upały. Biorąc pod uwagę całe życie ogrodu to jest to znikoma ilość podlewania.

KOMPOZYCJE Z ROJNIKÓW i innych sukulentów

SOSNA W OGRODZIE

TRAWY

KOMPOZYCJE KAMIENNE