Jak stworzyć japoński zakątek?

Opublikowano cze 28, 2021

Kategoria: Blog ogrodniczy

Jak stworzyć japoński zakątek?

Japoński zakątek najlepiej wygląda kiedy jest w cieniu, więc najlepsze rośliny do niego to te cieniolubne lub cienioznośne.
- Klony japońskie
- Azalie
- Różaneczniki
- Bukszpany
- Paprocie

Można też zrobić taki szybki bonsai z roślin światłolubnych, które posadzone w cieniu, szybko będą łyse i ażurowe, bo do japońskich zakątków wcale nie są potrzebne gęste rośliny. Kto powiedział, że tylko gęsta roślina jest piękna? Najlepsze drzewko to te najbardziej pokręcone i prawie całkiem łyse. Do zakątka japońskiego, który będzie znajdował się w pełnym słońcu nadają się wszystkie karłowe odmiany roślin iglastych i oczywiście klony japońskie. Czym starsze drzewko tym lepsze. 
Cień pozwala na to, że chwasty prawie nie rosną, a jak rosną, to jest ich tak mało, że łatwo i szybko można je wyplewić, więc lepiej nie stosować maty ogrodniczej, a zostawić gołą ziemię, która w kilka tygodni porośnie mchem. A po dwóch, trzech latach ziemia może wyglądać jak na zdjęciu powyżej (oczywiście mech nie urośnie w miejscu bardzo suchym, np pod dachem). 
Można posadzić rośliny bardzo podobne do mchu, lub bardzo niskie okrywowe, które jednocześnie są cieniolubne.
- karmnik ościsty
- żagwin (w cieniu słabo kwitnie)
- bluszczyk kurdybanek
- irga zagęszczona
W miejscach bardziej nasłonecznionych można posadzić kostrzewę zieloną lub siną.

Oczywiście do stylu basuje bambus. U nas zimuje na przykład Pseudosasa japonica. Dorasta do 2m wysokości, pędy sa wieloletnie i co roku rosną 20cm. Liście przemarzają, ale nie odpadają, dlatego na wiosnę warto je usunąć, bo wyglądają bardzo nieestetycznie. Bez problemu rośnie w słońcu i w cieniu. Strasznie sie rozrasta rozłogami i szybko tworzy zarośla, więc najlepiej jest posadzić go w donicy do ziemi, albo w jakiejś innej barierze.