Duże drzewo blisko budynku?

Opublikowano cze 28, 2021

Kategoria: Blog ogrodniczy

Sadzenie dużego drzewa blisko budynku może stwarzać pewne niedogodności, ale większość obaw jest bezpodstawna. Duże drzewo blisko domu to prawie same zalety. Podczas przygotowywania terenu pod budowę domu najlepiej zostawić tak dużo dużych drzew aby ogród od razu był przyjemnym miejscem. Jeśli dom już wybudowany to nie bójcie się posadzić nowego drzewka, które szybko urośnie. Ogród bez drzew staje się upalną patelnią, na której trudniej jest odpocząć, szczególnie w upalny dzień. Oczywiście duże drzewo nie może rosnąć bliżej domu niż 4 metry i to jeszcze zależy od gatunku.

Po pierwsze, chyba najczęstsza obawą jest strach o fundamenty domu. Czy drzewo swoimi korzeniami rozsadzi fundamenty? odpowiadam: nie rozsadzi. Szczególnie przy domach, które mają szeroki okap dachu ziemia dookoła domu jest sucha. Korzenie nie rosną w suchej ziemi, unikają jej, nie rozwijają się tam. Korzenie zawsze szukają wody i substancji odżywczych, zarastają najwygodniejsze miejsca, a ziemię wyschniętą na wiór to lubią tylko kaktusy. Po za tym fundamenty domów są po prosu na tyle solidne, że żadne drzewo nie da im rady. U mnie rosną cztery duże świerki w odległości 3m od ścian domu i nic się nie dzieje fundamentom od 20 lat.

Druga obawa to cień. I w tym trzeba zachować równowagę. Domek w lesie zawsze będzie bardziej ciemny i zacieniony. Nie sadźmy drzew przy oknach po północnej stronie domu. Najlepiej jest kiedy drzewo rośnie przy ścianie na której jest mało okien, lub w lukach pomiędzy oknami. Czasem w domu jest duży pokój z tylko jednym oknem, ono nie może  być zasłonięte!

Dla ludzi przerażające są również spadające gałęzie, w ogóle całe drzewo może się przewrócić na dom. Takie rzeczy mogą się wydarzyć w kilku przypadkach. Gdy budując dom lub robiąc jakikolwiek remont czy budowę obetniemy korzenie blisko pnia, wtedy drzewo traci równowagę. Również gdy sadzimy drzewko z doniczki i ma ono pozwijane korzenie w kłębek to powinniśmy je rozprostować w różne strony, inaczej będą rosły krzywo, w zapętleniu i drzewo będzie niestabilne. Co kilka lat suche i chore gałęzie powinny być wycięte przez fachowca, bo mogą się odłamywać. Zajmują się tym firmy ogrodnicze.

Wiele osób obawia się tez nadmiaru pracy, bo trzeba sprzątać liście. A akurat jest to lżejsza praca niż odśnieżanie, lub wyrywanie chwastów. W dodatku, liście są najlepszym kompostem. Większy problem jest gdy liście zapychają rynnę i trzeba je wyciągać. jednak jest to mała cena za wszystkie walory drzew.

WALORY DRZEW

Walor pierwszy: dekoracyjność i malowniczość. Drzewo zawsze wygląda pięknie, nawet w zimie. Dla mnie osobiście bardzo ważne są wrażenia estetyczne, poprawiają mój nastrój i dzięki temu zmieniają codzienność. Zadbane drzewa są bardzo dekoracyjne, zawsze.

Walor drugi: cień. W przyrodzie jest to tak idealnie urządzone, że mamy pory roku, więc najwięcej cieniodajnych liści jest wtedy gdy jest za dużo słońca, a gdy słońca jest za mało to liści nie ma. Gdy w ogrodzie nie ma drzew a akurat panuje upalne lato, to większość dni trzeba spędzić w domu, bo na dworze niema się gdzie schować. A jak wspaniale jest usiąść w cieniu drzewa! Natomiast zimą drzewa nie zabierają niewielkiej ilości promieni słonecznych.

Walor trzeci: Świetnie udają się imprezy pod drzewem, bo można na jego gałęziach zawiesić lampiony, które tworzą klimat, lub przyciągnąć nawet kabel zakończony żarówką i mieć światło do gry w karty. Letnie ciepłe noce są wspaniałe.

Walor czwarty: drzewa owocowe dają darmowe, pyszne owoce w dużych ilościach.

Małe drzewka mogą rosnąc naprawdę blisko domu i nic złego się nikomu nie stanie, oto kilka przykładów pokazujących jak pięknie może wyglądać otoczenie domu.

I TROCHĘ WIĘKSZYCH DRZEW W BLISKIEJ ODLEGŁOŚCI OD BUDYNKÓW