Z czego zrobić żywopłot? Która roślina się nadaje najlepiej?

Opublikowano cze 28, 2021

Kategoria: Blog ogrodniczy

Najbardziej elegancki żywopłot to taki który jest idealnie gładki i gęsty nawet u dołu, ale która roślina najlepiej się nadaje?

rośliny na żywopłot

Cis! Ma wiele zastosowań ponieważ ma taki kształt jaki mu nadasz. Rośnie bardzo powoli, więc i formowanie trwa dość długo, za to gdy forma jest gotowa nie trzeba jej zbyt często poprawiać. Naturalnie cis rośnie krzaczasto i nieregularnie, ma niezbyt modny kształt, za to idealnie nadaje się na strzyżone kule, na żywopłoty i inne rzeźby.

Dlaczego jedne rośliny się nadają do formowania, a inne nie?

To jest bardzo prosta zasada, tu chodzi o światło. Jedne rośliny wolą rosnąć w cieniu, inne w słońcu, a jeszcze innym to wisi gdzie rosną (np irgi). U roślin światłolubnych jeśli pojedyncza gałązka będzie zacieniona inną gałązką to wyłysieje, bo ma za mało światła. Rośliny światłolubne zawsze będą rzadkie gdy się je posadzi w cieniu. Np Bez lilak lubi światło, i wypuszcza liście tylko tam gdzie jest światło, gdy najwyższa gałązka ma liście to to w głębi je traci, bo tam już jest mnie światła, więc pień jest goły i widoczny na dole. Na przykład wszystkie świerki są światłożądne, nawet jeśli na zewnątrz są gęste to jest to tylko cienka warstwa gałązek z igłami, a w środku są gołe badyle - nie da się tego formować, bo jak przytniesz to zostawisz same gołe badyle. Czyli lilak i świerki się nie nadają.
No a cieniolubna gałązka zostawi swoje liście gdy znajdzie się w cieniu innej gałązki, dlatego takie rośliny są zawsze gęste, Gęstość jest potrzebna do formowania, a cis jest super-gęsty. Są rośliny cieniolubne, które posadzone w słońcu cierpią poparzenia (dąbrówka rozłogowa), ale jest mało takich roślin. Czyli co się nadaje najlepiej na żywopłot oprócz cisa? Bukszpan, buk, tuje, ligustr. Większość cieniolubnych daje sobie świetnie radę w słońcu. Już pomijam teraz kwestię wilgotności podłoża, bo to tematy na osobne posty, a miało być o cisie.
Cisy rosną dobrze i w słońcu i w cieniu. Są odporne na wiatry i na mrozy. Potrzebują wilgotnej gleby, czyli normalnej, a nie suchej pustyni. Piasek odpada. Jeśli masz piaszczystą glebę to jak chcesz sadzić cisa domieszaj gliny, glina wspaniale magazynuje wodę. Jakie formy z cisa? - Każde. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.
Oto kilka przykładów cisowych żywopłotów, które pokazują jak równiutko można to przyciąć:

żywopłot zielony


rośliny na żywopłot

Cis jest oczywiście trujący. Każda część cisa oprócz czerwonych osnówek może zabić. Dosłownie. Najbardziej zdradliwe są pestki, bo osnówki są słodkawe jak owocki i piękne, ale pestki są trujące szczególnie po nadgryzieniu. Sama czasem zjadam te osnówki bo wyglądają kusząco. Na szczęście w nieszczęściu cis jest rozdzielnopłociowy, czyli na osobnych okazach występują kwiaty męskie i żeńskie, a tylko żeńskie wydają owoce. W szkółkach jest kilka odmian cisa męskich, np Dawid, Wojtek, te dwie to akurat kolumnowe odmiany, więc kuli z tego nie zrobi, ale żywopłot już da radę. Po drugie, gdy przycinasz cisa to ten nie kwitnie, więc nie owocuje. Na formowanych cisach nie ma owoców.