Orzesznik jadalnym popularnie zwanym Pecan

Opublikowano cze 17, 2021

Kategoria: Blog ogrodniczy

Jednym z najbardziej lubianych i cenionych orzechów jest orzesznik jadalny, popularnie zwanym pecan. Ze względu na swój delikatny smak oraz właściwości odżywcze jest używany na całym świecie jako dodatek do potraw lub jadany samodzielnie w formie przekąski. Jego nazwa pochodzi od rdzennego amerykańskiego słowa pecane oznaczającego nic innego jak “trudny do zgniecenia dłonią”. Nic dziwnego, ponieważ jego łuska jest nieco większa i twardsza, niż tradycyjnego orzecha włoskiego, do którego otwarcia używamy specjalistycznych łuskarek. I choć wygląd jego owocu przypomina najlepiej znany nam gatunek, charakteryzuje się on podłużną, gładką skorupą o ciemno-brązowej powłoce o dużej twardości. Więcej informacji na temat jednej z najbardziej szlachetnych odmian dowiesz się czytając ten artykuł.

Orzesznik jadalnym popularnie zwanym Pecan

Orzesznik jadalny popularnie zwany pecan

Pochodzący z Ameryki Południowej gatunek charakteryzuje się delikatnym, maślanym smakiem pozbawionym goryczki. Niegdyś uprawiane przez Indian, dziś rosnące także na terenach Australii, Azji, Afryki czy południowej Europy gatunki drzew wymagają określonych warunków, by cieszyły bogactwem owoców. Gorące lato i krótkie, ale intensywne zimy, a także wilgotność nieprzekraczająca 55% to idealne warunki dla uprawy tego rodzaju roślin, które występują w większości stanów w Ameryce. To właśnie dlatego pecan nazywany jest rdzennym amerykanem - aż ponad 80% produkcji tego gatunku pochodzi właśnie z Ameryki. Ze względu na powyższe, często można usłyszeć, że produkcja tego rodzaju rośliny nie jest możliwa w Polsce. Istnieje jednak wiele odmian, o różnych wymaganiach, które pozwalają na dobranie odpowiedniego gatunku do występujących na terenach Europy mroźnych zim. Odmiany te są szczególnie dobrze przystosowane do krótkiego sezonu wegetacyjnego.

Odpowiednie warunki pozwalają uprawiać orzechy pecan bogate w przeciwutleniacze - niosące same korzyści dla naszego zdrowia związki chemiczne odpowiadające za obniżenie ciśnienia tętniczego, zmniejszające zły cholesterol i chroniące nasze żyły przed rozwojem chorób serca lub miażdżycy. Dzięki zawartości magnezu, wapnia, potasu, żelaza, cynku, fosforu, selenu oraz witamin z grupy B wykazują także właściwości łagodzące stany zapalne organizmu i wspierają jego ogólną odporność.