Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe?

Opublikowano mar 11, 2021

Kategoria: Blog ogrodniczy

Odpowiednio przygotowane rośliny oraz sposób ich sadzenia będą miały kluczowe znaczenie dla ich prawidłowego wzrostu, niezależnie od gatunku. Bardzo popularne w Polsce, drzewka owocowe stanowią zarówno element dekoracyjny, jak i praktyczny dla wielu ogródków przydomowych. Najczęściej wybieranymi rodzajami drzewek owocowych są śliwy, jabłonie, wiśnie, morele, ale także orzechy. Zależnie od gatunku, wymagania dotyczące ich sadzenia oraz pielęgnowania są różne, jednak istnieją podstawowe zasady, jakimi należy się kierować, by cieszyć się ich rozpiętością i soczystymi owocami.

Jak przygotować się do sadzenia drzewek owocowych?

Decydując się na roślinę do domowego ogródka warto wcześniej prawidłowo zaplanować przestrzeń. Drzewka owocowe potrzebują odpowiedniej ilości światła, od której zależy ich swobodny rozrost. Tylko takie warunki sprawią, że będziemy mogli się cieszyć ich soczystymi owocami i pięknym, zdrowym wyglądem. Rośliny te, niezależnie od gatunku, wymagają miejsca dobrze nasłonecznionego i odpowiedniej ochrony przed intensywnym wiatrem. W pagórkowatych ogrodach warto pamiętać, by umiejscowić drzewka i krzewy na terenach położonych wyżej. Dzięki temu unikniemy przemarzania zimą roślin w tak zwanych zastoiskach mrozowych, które tworzą się na najniżej położonym terenie.

Kolejną czynnością przed posadzeniem drzewek owocowych jest prawidłowe przygotowanie gleby. W pierwszej kolejności należy ją dokładnie przekopać i usunąć wszystkie chwasty, a następnie zadbać o jej prawidłowe odżywienie. Warto pamiętać, że 80% polskich gleb jest mocno piaszczysta, dlatego zaleca się dodać do niej kompostu lub innych nawozów organicznych, które odpowiednio odżywią ziemię. Rośliny sadownicze wymagają żyznej, piaszczysto-gliniastej gleby, która charakteryzuje się dużą zawartością próchnicy, prawidłową wilgotnością i przepuszczalnością. Dlatego jeśli mamy łatwy dostęp do gliniastej ziemi gleby warto o nią nieco wzbogacić piaszczyste podłoże - jedyne, co będzie potrzebne to zwykłe wiaderko. Należy jednak równocześnie pamiętać, że zbyt mocno zbita i wilgotna ziemia uniemożliwia przedostanie się cennych minerałów oraz tlenu, co może skutkować gniciem lub przemarzaniem wrażliwych jeszcze sadzonek.

Jak prawidłowo sadzić drzewka owocowe? Krok po kroku

Warunkami, które muszą zostać spełnione, by prawidłowo przeprowadzić sadzenie roślin owocowych są takie elementy jak:

  • roślina w uśpieniu - po opadnięciu liści, ale jeszcze przed wypuszczeniem wiosennych pąków,
  • temperatura powyżej zera,
  • niezamarznięta ziemia.

Ze względu na powyższe, idealnym czasem na przeprowadzenie sadzenia jest jesień lub wczesna wiosna. Cały proces rozpoczynamy od przygotowania dołków. Odległość między poszczególnymi drzewkami zależy od docelowej wysokości i rozpiętości, jakie mają osiągnąć dorosłe rośliny, czyli co 2, 3 lub 4 m w zależności od gatunku. Przy wykopywaniu dołka warto oddzielnie kłaść ziemię z jego wierzchniej i głębszej części - rozdzielenie przyda się w kolejnych etapach sadzenia. Dół powinien mieć wysokość oraz szerokość około 60 cm.

Aby prawidłowo użyźnić glebę, która będzie miała bezpośrednią styczność z rośliną należy usypać niewielki kopczyk na dnie wykorzystują ziemię z wierzchniej części wykopanego dołu. Następnie przechodzimy do umieszczenia rośliny w dole. Warto zweryfikować korzenie i w razie konieczności je rozplątać lub przyciąć połamane pędy. Po włożeniu drzewka do prawidłowo przygotowanego dołu należy delikatnie zasypywać dno mieszanką podłoża z wierzchnich i głębszych warstw wykopanego wcześniej wgłębienia. Dół zasypujemy aż do przykrycia wierzchniej części ziemi, która znajdowała się dookoła pnia drzewka. Ostatnim krokiem jest delikatne przydeptanie całości tak, by korzeń wewnątrz dołka został dokładnie otulony ziemią. Tak zasadzona roślina wymaga już tylko odpowiedniego podlania, które pomoże jej się prawidłowo ukorzenić i cieszyć swoich właścicieli soczystymi owocami i pięknym wyglądem.